Stěrkování

Jak jsem slíbil, dostávám se k „nejzbytečnější“ fázi montáže podlah- vyrovnání podkladu. I když se vyrovnání povrchu, které může cenou dosáhnout i desítek tisíc, může zdát zbytečné, je u 90% pokládek naprosto nezbytné. Pokud by jste vyrovnání neprovedli, podlaha podle použitého materiálu vrže,  má dolíky, popraskají zámky, či se jinak znehodnotí. Aby jste ušetřili zhruba polovinu nákladů, poskytnů Vám návod, jak si samonivelační stěrkou pomůžete sami.

 

Dříve, než začneme s pokládkou jakékoliv nekameninové podlahy, musíme vyrovnat povrch převážně na rovnost +- 2 mm na délku 2 m. Jde to několika způsoby, které popíšu jindy, ale převážně se vyrovnává pomocí stěrky. Pokud ji provádí odborná firma, může se cena práce, včetně materiálu dostat i na desítky tisíc. Vyrovnání podlahy je však bezpodmínečně nutné, pokud nechceme podlahovou krytinu zničit, nebo mít podlahu plnou dolíků.

Nejprve pár slov o materiálech, které se ke stěrkování podlahy používají. Protože převážně pracuji s materiály nejmenovaného výrobce, budu se řídit jeho označení (u jiných výrobků je samozřejmostí popis na balení).

Ještě varování na začátek: opravdu dodržujte návody výrobce, i když se vám bude zdát 6 litrů vody na 25 kg pytel málo, nepokoušejte se poměry změnit, mohli byste zapříčinit popraskání, drolení stěrky apod.

Před stěrkováním samotným je dobré zhodnotit povrch, zda splňuje předpoklady pro pokládku podlah. Pokud jsou v povrchu trhliny (mohou značit dilataci stavby), vlhkost, nebo již byl po vyrovnání starém, či špatně provedeném (doporučuji provést zkoušku trhem, nedávno jsem byl opět svědkem odtržení starého podkladu nově vylitou stěrkou), doporučuji konzultaci s odborníky a postupovat podle následných doporučení. Samozřejmostí je i zaměření podlahy pomocí dvoumetrové vodováhy, a odhad nutného materiálu (opět odkazuji na přebal, kde je uvedena spotřeba na 1 m2). Vypouklou podlahu je nutné zbrousit (brusný stroj – kačena opatřena struhákem, celkem odporná práce). Pokud jsme si jisti, že nám v pokračování stěrkování nic nebrání, můžeme začít se špinavou prací.
Nejprve je nutné povrch stávající podlahy penetrovat, nebudu jmenovat z nepřeberného množství penetračních nátěrů, postupujte podle doporučení výrobce a odhadu svého povrchu. Používejte vždy stěrku a penetraci od stejného výrobce. Určitě opět dodržujte návod a poměry ředění. Pokud by nastal problém a museli byste již použitý materiál reklamovat, vyhnete se tím sporům o nedodržení postupů a jiným výmluvám ze strany dodavatele.

Po zatvrdnutí penetrace nastupujete ke konečné fázi. Prostor ke stěrkování samonivelační stěrkou doporučuji vymezit kobercovými lištami, které podlepte oboustrannou lepící páskou a spojte s podkladem – zabráníte úniku stěrky mimo určenou oblast. Případné další spáry vyhraňte třeba akrylovým tmelem. Nejprve se zbavíme velkých nerovnosti (prolákliny u zdí) pomocí vyrovnávací hmoty (pro beton např. stěrka FA) a špachtle – stěrku rozmícháme dle návodu a hustší hmotu ručně vtíráme a zahlazujeme.

Po zavadnutí ve velkém kýblu rozmícháme (měchadlem na vrtačce) v daném poměru samonivelační stěrku s vlažnou vodou tak, aby v ní nebyly hrudky a vznikla řídká šedá kaše, ve které nejsou usazeniny (většinou na 6 l vody/25 kg hmoty), kterou následně po troškách a vedle sebe rozléváme přes nerovnosti. Po vylití (vezměte si někoho k ruce a ať vám v mezičase rozmíchá další kbelík) se chopíme tzv. ježka – váleček opatřený dlouhými ostny z umělé hmoty – a pečlivě jím odvzdušníme, i trochu roztáhneme vylitou stěrku, která si sama vyhledá nerovnosti a usadí se v nich. Tímto postupem vylijeme celou plochu směrem k východu, abychom nezůstali uvězněni mořem stěrky na pomalu mizícím ostrůvku suché podlahy :D, uklidíme a umyjeme nářadí a počkáme na vytvrdnutí stěrky a pokud je nutné, stěrku zbrousíme (pod lepidlo apod.). Určitě potom před pokládkou dodržte požadovanou vlhkost podkladu.

 

Stěrku pořizujte s ohledem na povrch (dřevo, beton, dlažba,…) a nutnou tloušťku stěrkování, která může být až 5 cm. Větší nerovnosti se nevyplatí stěrkovat. Pokud jsem na něco zapomněl, což se mi dnes stává často, nebojte se článek okomentovat.

47 odpovědí na “Stěrkování”

  1. Dobrý den,
    jeden známej mi doporučil, že stěrku je lepší rozlít na napenetrovaný poklad tehdy když je ještě penetrace taková „vlhká“ co vy na to?
    Prý ta stěrka lépe k podkladu přilne
    děkuji za odpověď
    Otík

  2. Dobrý den,
    měla bych dotaz zda je možné použít stěrku i na lino nebo je lepší staré lino sundat a stěrku vylít na beton?
    S pozdravem Tereza

  3. Dobrý den,
    Stěrku rozhodně nelijte na lino, není k tomu určená. Lino musíte strhnout a podlahu pod ním očistit od lepidla. Poté zpenetrovat a po zaschnutí penetrace teprve stěrkovat

  4. dobrý den jde použít nivelační hmota na betonovou podlahu když na ní je dané lepidlo nebo se to lepidlo musí dát pryč mám místnost 20m2 a jsou tam nerovnosti max 1 cm ale spíš méně děkuji předem

  5. K prvnímu dotazu, Váš známý se plete a anonymus jakbysmet 😀
    Pokud stěrku vylijete na vlhkou penetraci, riskujete její utržení od podkladu. Pokud je stěrka chystaná na ceoplošné lepení, platí to dvojnásob. Pod vápencocementovou stěrku se prodává speciální podlahová penetrace ( cca 600 kč/ 5 l), doporučuji dodržet veškeré návody a poměry k ní přiložené. Pravidla platná pro úpravy stěn v žádném případě nevztahujte na úpravy podlah.

  6. pro Petr:
    Lepidlo musí v každém případě pryč ve větší části, protože s podkladem nevytváří kompaktní hmotu. Spolu se stěrkou se dokáže moc sympaticky utrhnout a v případku, ze budete vylévat cca 13 pytlů stěrky to není nic příjemného.
    Jestli správně dedukuji, bylo na podlaze původně lino. Na lepidlo, které po něm zbylo doporučuji použít letlampu.
    Zároveň doporučuji investovat do výše uvedené penetrace a kvalitní stěrky.
    Upozorňuji, pokud stěrku děláte poprvé v životě, doporučuji přizvat odborníka a dívat se mu pod ruce. V katastrofickém případě vylití vznikají na povrchu vlny a nerovnosti, podlaha se pak musí brousit, což je nákladnější, než samotná stěrka

  7. Dobrý den,
    mám místnost cca 25m2. Sundal jsem parkety, ale pod nima je vrstva podobná asfaltu. Nedokážu si představit, že by se mi ji podařilo odstranit. Lze na toto použít samonivelačku? A čím takový povrch penetrovat?

  8. Luboš Says:
    V rozmezí 60- 80 let se parkety do asfaltu lepily opravdu.
    Na takovouto podlahu rozhodne stěrku nelijte. V tomto případě doporučuji pozvat odborníka – vzhledem k rozličnosti staveb nedokážu bez podkladu vyslovit ortel. Zašlete mi alespoň foto na mail.

  9. Dobrý den,
    mám podobný dotaz jako tazatel přede mnou. Lze aplikovat stěrku na lepený koberec s krátkým vláknem. A nebo mě čeká nevynutelné se strhnutím starého koberce a odstraněním lepidla.
    Děkuji za odpověď

  10. Stěrku lze aplikovat pouze na očištěný betonový základ. Takže na koberec ne, a lepidlo je opravdu nutno odstranit.

  11. Dobrý den,
    myslíte, že mám šanci sehnat menší balení samonivelační stěrky, určené k aplikaci na starý beton v tloušťce cca 1 – 50 mm, která je pro venkovní použití? Chci opravit starý betonový pingpongový stůl a pár produktů jsem objevila, ale všechny v balení po 25 kg….
    Případně neměl byste někdo z návštěvníků toho fóra zbytek poptávaného produktu na prodej?
    Díky Helča

  12. Zdravím všechny kutily ! Rozhodl jsem se také pro aplikaci samonivelační stěrky svépomocí. Podlahu v panelákovém bytu jsem zbavil původního linolea. Zkuste podlahu namočit, po 15 – 20 minutách jde lepidlo úplně samo. 2 metrovou lištou jsem zjistil, že jsou na podlaze boule až 2cm. Použil jsem 2x penetrační nátěr Weber , který jsem naředil 1:5 a samonivelační stěrku Weber Nivelit. Po rozmíchání vrtačkou v předepsaném poměru jsem stěrku vylil na podlahu ….. pravda nevím proč se to jmenuje samonivelační, hmota se vůbec nerozlila. Musel jsem použít hladítko. Druhou várku jsem naředil s 3 x větším množstvím vody, což bylo lepší ale stejně to nepomohlo. Výsledek byl dokonale zvlněná podlaha. Druhý den jsem si půjčil pásovou brusku a nerovnosti jsem celý den odstraňoval. Nevíte někdo kde jsem udělal chybu ? Kvalifikoval bych se jako nadprůměrně manuálně zručný. Asi byl podklad nadměrně savý nedovedu si to jinak vysvětlit. Při samonivilaci koupelny jsem nalil kýbl stěrky a bylo to jako když střelí.

    1. Zdravim,

      také jsem se nyní pustil do nivelovani a po rozliti na dvakrát napenetrovany podklad sterka ihned tuhla. Voda si ihned vsakovala do podlahy a o rozlevani nemohla byt rec. Chvilku jsem to nechal zaschnout a hned strhnul z podlahy. Tedy asi stejny problém jako Vy kdysi – bylo malo napenetrovano? Jak jste tenkrat postupoval dále?
      Dekuji za rady.

      LB

  13. Prosím můžete mně doporučit kvalitní samonivalační stěrku do paneláku, dakuji magda

  14. Přeji pěkný de.
    prosím o radu – jaká je minimální tloušťka nivelační hmoty?
    Když vylévám prohlubně v podleze, tak na okrajích je sotva milimetr.
    Podklad je pro plovoucí podlahu.
    Děkuji

    Pepa

  15. Dobrý den,
    chystám se do srovnání podlahy bytu v paneláku, která je úplně úděsně skloněná a nerovná. Část podlahy budu před stěrkováním brousit a tak se chci zeptat na detail: Zmiňujete „brusný stroj – kačena opatřena struhákem, celkem odporná práce“, a já nemám moc ponětí, který stroj si pod tím představit. Brusky na beton (v půjčovně) jsem viděl zatím jenom kotoučové, které beton řežou, zatímco já ho chci plošně zkrouhnout. Můžete mi prosím poslat odkaz na „kačenu se struhákem“, abych věděl, co vlastně hledám?
    Děkuji vám moc.

  16. není zdaleka tak ideální. Postupoval jsem podle návodu , místo 5.5 l vody jsem dal 6 litrů, přesto tvrdím, že stěrka se sama nerozlije, musí se pomoci a nkam se nažena tam je !!Při použití ježka a menší vrstvě ten zanechá stopy, které se neslijí a povrch není hladký.

  17. mám dotaz máme doma starou parketovou podlahu která je již značně zničená tím že jsou prohlubně v patketách. Tak mě zajímá zda na to mohu použít nějakou stěrkovou hmotu na vyrovnání celé podlahy a na to položit novou třeba plovoucí podlahu

  18. Dobrý den, mám na 50m2 bukové parkety ze 40tých let. Parkety jsou už prochozené a nerovné. Renovace by byla finančně náročná a tak jsme se rozhodli pro laminatové podlahy. Pod parketami je cosi připomínající škváru. Celou plochu bych také potřebovala asi o 5 cm zvednout. Pozvala jsem si několik odborníků a každý má trochu jiný názor, co na takové ploše dělat. Někdo radí položit terče na parkety, jiný zase celou podlahu vyházet a zaizolovat skelnou vatou a osb deskami. Můžete mi někdo poradit, co je ta správná varianta? Nechci platit za drahé terče jenom proto, že je to pro řemeslníky nějsnazší práce.

  19. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá použít nějaká stěrka na původní dřevěnou podlahu, která je uprostřed prověšená cca o 2cm. Nerada bych demontovala stávající prkna, neboť už jsou o patro níž udělané stropy ze sádrokartonu. Díky za radu

  20. ferda
    penetrace se 2x pouziva pouze u drevitych povrchu pod spesl sterky. sterka se rozmichava tak jak je v navodu, cca 6L vody na pytel. pote se po troskach rozleva, roztahuje hladitkem a po roztazeni se vzdy v etapach pouziva jezek a sterka se rozvalcuje. jak ji naredite vic je porovita

    pepa
    stačí milimetr – jde jen o to, aby podlaha při stěrkování byla vodorovná

    krtek
    prkna pruží, normální stěrka popraská, musíte použít speciální stěrku na dřevěné podklady

    jarda
    podlaha musí být pod plovoucí dokonale rovná, parkety penetrovat

    simona
    prkeny strop se sklada z podhozu, podbiti, tramu, záklopu, podsypu, polstaru a prken pod zakladem podlahy, az k zaklopu to muzete odendat. pokud s tim nechcete hybat jedina moznost je pouzit osb desky nejlepe ve 2 vrstvach

    daniel
    zagooglujte – bruska kačena

  21. Mám stejnou zkušenost jako Ferda. Po penetraci betonové podlahy v panelákovém bytě kterou jsem provedl podle návodu jsem aplikoval samonivelační stěrkovou hmotu rozmíchanou dle návodu, ale ta mrcha se neroztékala a tvořila mi takové vzedmuté koláče, které jsem musel hladítkem roztahat a ježkem rozjezdit. Na to jsem měl však vždy jen chviličku protože mi ta hmota tuhla pod rukama. Jako by se během několika desítek sekund veškerá voda ze stěrky vsákla do podkladového betonu. Aby to vůbec trošku teklo musel jsem beton před alikací stěrky doslova nacucat několika kýbly vody. Blbě jsem to napenetroval, nebo kde se stala chyba? Než jsem se do stěrkování pustil, vyděl jsem stěrkovat profesionály, jenže těm ta hmota zústala krásně tekutá a sama se rozlévala ještě dlouho po její aplikaci 🙁

    1. Ano pokud vám zůstávají koláče, a stěrky rychle tuhne, máte s největší pravděpodobností špatně, málo napenetrováno. A nebo jste penetraci nenechal uschnout. Penetrace musí být tak suchá, že když na ní vylejete vodu, musí.. opakuji musí ta voda zustat na podkladu, nesmí se vsáknout.

  22. Mel bych prosim dotaz na podlaze jsem mel samolepici korek, ktery je na dlazdickach. pokud je strhnu a chtel bych nalepit samolepici lini(obdelnik. desky) je nutna nejaka oprava po strzeni korku?
    Dekuji za odpoved

  23. Penetrace musí na povrchu betonu vytvořit lehce sklovitý povrch, pokud podlaha vsákla po penetraci několik kýblů vody, byl beton jednoznačně nedostatečně napenetrován. Penetrací se nesmí šetřit, zvlášť první nátěr. Spotřeba co udává výrobce penetrace je zvláště u panelákových podlah silně podhodnocená. Použil jsem tři vrstvy ředěné hloubkové penetrace, přičemž jsem penetraci rozlil po zemi a pak jsem jí rozšmudlal zednickou štětkou. Třetí vrstva se prakticky již nevsakovala. Stěrka pak zůstane opravdu tekutá po dobu jak píše výrobce (cca 20 min) a krásně se rozlije. Mnonžství vody ve stěrce se musí dodržet, při přeředění stěrka praská a drolí se. Jinak postup z návodu funguje: napenetrovat, provézt zkoušku nasákavosti podlahy, co nejvíc rozlít pás stěrky, hřebenem roztahat, ježkem rozjezdit a dělat další pás … Cemix má na svých stránkách u stěrek celkem podrobný návod cemix.cz/data/files/pp_podlahy.pdf

  24. Dobrý den, ráda by se dověděla jak je to s vlhkostí podlahy a vhodností potírání stěrkou. Beton který se má stěrkovat je mladšího data a je v něm ještě vlhkost. nevadí to penetraci a stěrkovaní ? mám tu obavu aby se to neudusilo. Děkuji za info. Sovová

  25. Prosím vás o informaci, mám na podlaze lepený koberec. Takže kobercové lepidlo jde rovněž opálit? Nebo co s ním?
    Děkuji za odpověď.

  26. Btw. CEMIX reorganizoval, navod je na cemix.cz/data/files/pp_podlahy_1.pdf

  27. Dobrý den,

    kamarád mi vystěrkoval menší místnost, avšak podlaha zůstala nerovná. Stěrka je nová a nerovnosti jsou od 0,5 do 3 mm (uprostřed místnosti je boule). Lze po vyzrání stěrky použít stěrku ještě jednou, tzn opravit podlahu stejnou stěrkou? Pokud ano tak za jakých podmínek. (zkoušel jsem brousit, ale jde to velmi špatně)

    1. Ano všechno jde.. 🙂 kamarád kutil by měl vzít brusku, ale diamantovou, né se smitkem a s ní to odbrousí v pohodě. Jsou i půjčovny nářadí, kde by mohli takové brusky mít. Po odbroušení boule, a přebroušení celé stěrky napenetrovat a znovu znivelovat.Jo příprava podkladu je složitá věc a stojím si za tím, že laik by se do takové práce pouštět vůbec neměl. Jedna nemá dostatek vědomostí, zkušeností a nářadí, bez kterého to prostě nejde.

  28. Dobrý den.
    Za jak dlouho se může na stěrku pokládat vinyl.
    Děkuji.

    1. Vinyl lze pokládat až bude nivelace suchá a její zbytková vlhkost nebude převyšovat při podlahovém topení 1,8CM a bez podlahového topení 2,5CM zbytkové vlhkosti. To platí pro betonové potěry. Pro Anhydrit je to ještě přísnější .. 0,3CM při podlahovém topení a 0,5 bez topení.

  29. Dobrý den, jaká je minimální tloušťka vrstvy stěrky?

    1. Ninimální tloušťka nivelační hmoty se udává podle plniva, které nivelační hmota v sobě má. Může to být od 0,5mm třeba.. ale aby nivelace byla funkční a vydržela i pojezd kolečkových židlí, počítejte s realitou 3mm. To je při 1,6kg/1m2/1mm tloušťky 4.8kg na 1m2

  30. Dobry den mohu pouzit misto samonivelacni sterky pouze rozmychany cement s vodou?

    1. V žádném případě to nebude dobré, Ale použít to můžete na vlastné riziko. Pak mi pošlete fotky do podlahářské zvláštní školy. Né opravdu tohle nedělejte, přiděláte si spoustu starostí co potom s tím… Proč by všichni výrobci vymýšleli semonivelační hmoty, kdyby to šlo tak jednoduše ?

  31. Dobrý den,jakým způsobem mám ošetřit nebroušené osb s pd,abych mohl nalepit vinylové dílce.

    1. Na tuto metodu v žádném případě nespoléhejte, že jen přebrousíte spoje a zatmelíte. Všechny spoje se po čase prokreslí. Jediná správná volba je OSB desky zbrousit, natřít penetrací na dřevo a poté znivelizovat hnotou na dřevěné podklady. To se týká vinylů, lepených. Pokud nechcete nivelovat, máte možnost vinyl zámkový, který to snese.

  32. No asi bych tam vynechal tu brusku – kačenu 🙂 a spíš bych vzal brusku s diamanty na beton,je to emonomičtější a rychlejší. Pak pozor na záměsovou vodu, v řádném případě né vlažnou, ale úplně studenou. Čím má voda větší teplotu tím chemie v nivelačních hmotách reagují rychleji a to je špatně. Dál neopomenout na zakrytí oken před slunci. Na schnoucí nivelaci nesmí takové záření přes okno přijít, je to jak lupa, vedro a stěrka popraská rychlím schnutím. Ale na začátku je psáno, že poskytnete návod jak ušetřit náklady, no nevím, ale jsem přesvědčen o tom po více jak 22 leté praxi, že tohle laik nezvládne, protože na to nemá ani vybavení, které je v řádu desetitisíců až stotisíců. To je snad každému jasné.

  33. Dobry den, poradite mi prosim jak overim, ze je sterka FA20 (nivelace na stare prkenne podlaze) dostatecne vyzrala a sucha pro naslednou pokladku drevene plovouci podlahy? Jaka si myslite, ze je nejkratsi mozna doba, kterou je treba dodrzet.

    Dekuji Fluke

  34. Ahoj všem…poradí prosím někdo nebo má zkušenost..čím dorovnat betonovou podlahu v bytě o cca 2cm -3 cm?..bude se poté pokládat dlažba a mám strach aby tak tenká vrstva (2-3cm) časem nepopraskala…Taky do toho nechceme investovat majlant…poradí někdo?..děkuji

  35. Ahoj,
    Chtel bych se zeptat na dve veci.
    1. Ma penetrace nejakou barvu nebo je bila ci bezbarva? Poznam pod vyboukenou sterkou, jestli tam byla?
    2. Po polozeni vinylove podlahy se nam po cca. Pul roce udelaly na podlaze boule (u zdi) a pri rozebrani byla vyboulena sterka, ktera se uthla od anyhidridoveho podkladu. V cem by mohl byt proble, prosim?

    Sterka nebo nejaka vlhkost podkladu?

    Diky za rady.

  36. Dobrý den,
    včera přítel s kamarádem vylévali stěrkou v paneláku obývák s kuchyní a když sem to byla dneska zkontrolovat zjistila jsem, že se to špatně asi rozetřelo máme tam docela ďolík..chci se zeptat jestli se to dá dovylít,dovyhladit na tom určitém místě nebo se to musí přetáhnout komplet celý pokoj?
    Děkuji za odpověď

  37. Dobrý den.
    Máme novostavbu, betonový podlahy hlazené strojem a u každých dveří a ve velkých místnostech rozřízli beton lžící, prý aby nepopraskal. Chci se zeptat zda se přes to může normálně přelít stěrka? Popřípadě jakou značku stěrky a penetraci mi doporučíte? Na podlahy se má pokládat PVC. Děkuji

  38. Dobrý den, chtěk jsem se zeptat jaká je maximální tloušťka pro stěrkování? Na www je uvedeno 5cm, ale to mi připadne hodně. Prosím jakou s tím máte zkušenost.
    Děkuji za odpověď

  39. Dobrý den,
    rekonstruuji panelový byt a v jedné místnosti jsem naléval nivelaci. Bohužel se stalo, že nivelace protekla ve dvou místech k sousedům o patro níže. Pravděpodobně nějakou škvírou mezi stěnou a podlahou, jinak si to neumím vysvětlit 🙁 Každopádně je to velká ostuda a sousedi jsou trochu, avšak jistě poprávu, rozladění a příliš se jim nelíbí, že bych měl nivelovat ještě druhou místnost. Prosím, existuje nějaké 100% řešení, aby mi nivelace již takto neprotekla? Mám opravdu strach, že se to bude opakovat a to by mě sousedi už asi zastřelili 🙁

Komentáře jsou uzavřeny.