Voda se stává čím dál tím dražší a také zároveň, ačkoliv to tak nemusí vypadat, stále na planetě ubývá. Takže jak z ekonomických tak z ekologických hledisek, by člověk měl přemýšlet nad minimalizací její spotřeby.
Samozřejmě potřebujeme ji vůbec k životu a k základní hygieně či úklidu, ale lze si změnit různé návyky, aby spotřeba vody klesla o tisíce litrů ročně. Kubík, neboli tisíc litrů vody stojí nyní 50-55 korun v závislosti na lokalitě kde bydlíme. Takový kubík vody při tom v normálních domácnostech se vypaří raz dva – například to může být kolem šesti plných van nebo dvacet sprch kolem pěti minut. Nejzákladnějším krokem k úsporám je hlídat, aby nám voda nikdy netekla ve chvíli, kdy ji nepoužíváme. Kapající záchod či kohoutek musíme okamžitě opravit (i ta směšná jedna kapka za vteřinu to jsou tisíce litrů vody za rok).
Jak hlídat spotřebu vody doma:
Při čištění zubů nebo holení nikdy nemusí téci stále.
Nádobí umýváme v jedné části dřezu se saponátem a poté oplachujeme malým proudem tekoucí vody. Vyhýbáme se situaci oplachování jen jednoho hrníčku či jedné vidličky. Velmi úsporné jsou i moderní myčky, ale je nutno pamatovat ještě na náklady na čistící prostředky a elektrickou energii.
Místo koupání v napuštěné vaně pokuste se co nejčastěji používat sprchu. A nebo vanu plňte jen do jedné třetiny.
Nevyhazujte nic zbytečně do záchoda, odpadkový koš poslouží stejně dobře a nemusíte ho poté splachovat.
Perte pokud možno jen v plné pračce.
Jestli pijete vodu z kohoutku, naplňte si jí láhev a dejte vychladit do lednice. Nebudete neustále odpouštět, aby byla dobře vychlazená.
Při regulaci teploty vody nezvětšujte její proud, ale zmenšujte.
Jak hlídat spotřebu vody v garáži a na zahradě:
Při mytí aut nepoužívejte hadici, ale houbu a kyblík, vaše spotřeba vody bude pětinásobně nižší. Nejekologičtější je ale stejně umytí auta v myčce, která vodu recykluje.
Neostřikujte hadicí chodník, ulici či vjezd do domu, kýbl a kartáč stačí.
Nevylévejte zbytečně vodu, vždy se může hodit například na zalévání.
Zalévejte brzo ráno, méně vody se odpaří.
Nepřehánějte s hnojivy, většnou tráva poté vyžaduje více vody.
Využívejte deště a to jak barelem, tak například zmenšením frekvence zalévání po deštivějším období.
Jsme firma specializovaná na mytí automobilu. Jedno mi není jasné: rada autora této stránky říká, že když myjete vozidlo doma „kyblíkem a houbou“ nemáte zbytky vody vylévat, ale použít na zalévání. Takovouto vodu nelze v žádném případě doporučit k zálivce byť jen trávníku, natož tak zemědělských rostlin.
Ten, kdo myje vozidlo doma na zahrádce, si musí uvědomit, že toto konání ubližuje přírodě!
Nejde zde o samotné chemické látky, které obsahují šampony, ale nečistoty na vozidle obsahují zplodiny paliv, prach z obroušených pneumatik, zbytky náplní ostřikovačů, a látky z vozovky (penetrace,oleje, soly, atd.) Voda z mytí vozidla obsahující tyto látky musí být chemicky zneutralizována a vyčištěna. Takto ošetřena voda může být teprve vypuštěna do kanalizace.
Máme rádi, když kolem nás projede čisté a naleštěné vozidlo. Při počtu vozidel, které křižují naše silnice a jejich následném mytí v „domácím prostředí“, by v krátké době došlo k nevratnému poškození přírody.
Proto svěřte své „plechové miláčky“ odborníkům – ušetříte čas, peníze a přírodu.
Umývání auta se týká jen malý kousek a toho, aby lidé auta neomývali hadicí. Ne s každou šmouhou člověk půjde za odborníkem. Jinak jestli jste si všiml, o tom, že nejlepší je jít do myčky tam je. Zbytek se týká jiných činností a ne auta.