Hezký a bezpečný dětský pokoj

Ve chvíli, kdy zajišťujeme dětem jejich vlastní pokoj, musíme pamatovat na dvě věci. První a naprosto samozřejmá věc je ta, že dětský pokoj musí být pokud možno naprosto bezpečný a druhá neméně důležitá záležitost je ta, že musí dětem co nejvíce pomáhat v jejich rozvoji. Samozřejmě veškerá výbava pokoje by měla být doladěna věku dítěte.

Velmi důležité v dětském pokoji jsou barvy. A to nejen z hlediska estetického, ale i komfortu bydlení a klidného dětského rozvoje. Psychologové se většinou shodují na tom, že nejlepší barvou pro dítě je zelená. Ale samozřejmě když vybíráme barvy, tak se řídíme i vlastnostmi našeho robátka. Barvy používáme spíše světlejší a pastelové, ostré a agresivní nejsou pro dítě nic dobrého. Nedržíme se také úplně jednobarevnosti, monotónní pokoj spíše dítě ubíjí než rozvíjí. Takže měníme barvy v různých doplňcích, skříňkách či polštářcích. Zajímavý efekt může dát i tapeta na jedné zdi dětského pokoje.

 Velmi užitečnou věcí pro dobrý rozvoj dítěte je akvárium. Nejen zvyšuje vlhkost v pokoji, ale také povzbuzuje dětskou zvídavost a učí ho vztahu k zvířatům a přírodě vůbec. V pokoji je dobré mít také trochu květin,  nutné je ale libovolné květiny umístit úplně mimo dosah dítěte – například zavěsit. I tak se vyhýbáme rostlinám, které by například svými plody lákaly robátka k ochutnávání  a květinám s výraznou vůní. Rostliny v dětském pokojíčku pokud možno nehnojíme a nestříkáme.

Základním bezpečnostním prvkem v dětském pokoji jsou překvapivě světla. Dítě musí mít vypínače světel pohodlně na dosah, jinak se často bude snažit dělat různé věci po tmě či v pološeru a to jak neprospívá jeho zraku, tak hlavně zvyšuje riziko různých nepříjemných úrazů.

Místem, kde dítě bude trávit nejvíce času je podlaha. Při jejím výběru musíme pamatovat na to, aby ji bylo možno udržovat co nejjednodušeji neustále v čistotě a pořádku. Pokud možno by měla být teplejší, měkká a hlavně ne moc kluzká. Různé koberečky by měly být v dětském pokoji připevněné nebo podložené protiskluzovou podložkou, protože děti skáčou, pobíhají a jednoduše můžou upadnout a si ublížit.

Nábytek v dětském pokoji by neměl mít ostré hrany, pokud ale takový máme, tak zvláště pro nejmenší se je musí zabezpečit různými chrániči. Zásuvky by měly být zaslepeny dětskými pojistkami. Okna do dětského pokoje jsou nejlepší taková, která můžeme zajistit proti otevírání. Skleněné dveře se nedoporučují, ale lze je zajistit bezpečnostní fólií. Obecně pamatujeme, že vše co do dětského pokoje pořizujeme by mělo být z bezpečných atestovaných materiálů.