Ačkoliv po každém sprchování ve sprchovém koutě na stěnách zůstane trochu vody a zbytky mýdla, jen málokdo se tím vzrušuje. Na to, abychom zabránili vzniku vodního kamene, stačilo by po každém sprchování ji opláchnout, vodu setřít gumovou stěrkou, případně osušit a žádný vodní kámen by nevznikl. Ale přeci jen naprosto pravidelné vykonávání těchto činností je nepříliš pravděpodobné, proto dříve nebo později problém s vodním kamenem vznikne.
Nejlépe na tom jsou ti, jejichž sprchové kouty jsou vybaveny nějakým z ochranných prvků jako Reflex či Antiplaque, proti jeho vzniku (ačkoliv sklo vypadá jako hladké, tak ve skutečnosti takové není). Ale i tam samozřejmě ochrana není stoprocentní. Při čištění sprchového koutu bychom hlavně neměli používat jakékoliv abrazivní prostředky. Takže se rozhodně vyhněte všem práškům, mikrogranulím, pastám a jakýmkoliv dalším čističům které cokoliv čistí škrábáním a drhnutím. Samozřejmě použití jakýchkoliv drátěnek také odpadá. Přeci nechcete mít na skle svého sprchového koutu ošklivé a hlavně neodstranitelné rýhy. Stejně tak je dobré se vyhnout prostředkům, které obsahují různé kyseliny, benzín nebo aceton. Také by mohlo dojít k poškození povrchu a jeho zmatnění.
Úplně nejlepší prostředky na čištění jsou ty, které jsou přímo vyrobeny pro péči o sprchové kouty. Na výraznější skvrny je dobré použít ty prostředky, které slouží přímo k odstraňování vodního kamene – samozřejmě s přihlédnutím ke složení. Prostředky nanášíme na měkké hadříky nebo přímo houbičky, pokud možno nové či v dobrém stavu – a stejně je dobré je před použitím pořádně propláchnout, aby na nich náhodou nebyla nějaká hrubá nečistota. Na péči o vnější stranu sprchových koutů vám stačí zase libovolný prostředek, který používáte na čištění oken či zrcadel. Ale nejlepší je začít hlavně s prevencí a omezit onen výskyt kamene či zpomalit čas jeho vzniku. Když si navyknete po každém sprchování, použít tu gumovou stěrku – a opravdu vám to nezabere víc jak minutku – tak neustálé a nepříliš úspěšné sisyfovské úsilí nahradíte rychlou a nenáročnou prací zhruba jednou za měsíc či dva.