Odstranění starého laku

Chcete natřít okna, dveře nebo třeba židle? Je starý lak tak poškozený, že je potřeba jej dostat pryč, aby se s jeho zbytky neloupal i ten nový? Zapomeňte na letlampu, ta už dávno není v módě. Ostatně není se čemu divit, ona ta letlampa není zrovna šetrná k dřevěnému povrchu. Dnes se používají horkovzdušné pistole.

 Princip je podobný, horkem se lak poškodí a srazí, načež se dá snadno seškrábnout špachtlí. Ovšem narozdíl od letlampy, horkovzdušnou pistolí nepoškodíte samotné dřevo. Ty kvalitnější mají i regulaci teploty, takže si ji nastavíte dle potřeby, u těch obyčejných prostě musíte zvolit vhodnou vzdálenost. Případné zbytky laku následně zlikvidujete brusným papírem, obvykle se používá napřed hrubý (tak 120) a poté ještě přebrousíte do hladka jemným (320 nebo 400).

Nesmírnou výhodou je u starých židlí, pokud jsou trochu rozklížené. Vůle v jednotlivých dílech dovolí se dostat do jinak špatně přístupných rohů. Lak, který nepovolí ani po horkém vzduchu a úspěšně vzdoruje i broušení obvykle stačí trochu zakápnout chemickým odstraňovačem laku, a pak nám starý lak povolí prakticky okamžitě.