Odsávání pilin

Pokud máte dílnu, tak zajisté alespoň občas řešíte problém s pilinami. Nebylo by jednodušší si udělat ze starého vysavače odsávání pilin přímo zpod pily nebo vrtačky?

Některé nářadí má již od výrobce možnost připojení vysavače a odsávání pilin. Nicméně s trochou snahy se dá odsávat skoro od každého zdroje prachu i pilin. Například lze velmi snadno udělat na trubku od vysavače plochý nástavec, umístěný pod svěrákem. Množství pilin padajících na zem se sníží na desetinu. Stejně tak je možné podobnou vychytávku použít ke koze na řezání dřeva.

Potřebujete jen dva trojúhelníky z plechu, kus trubky od vysavače (ideální je, pokud máte k dispozici plochý nástavec na vysávání mezer mezi nábytkem a koutů), lepící pásku a dva kusy dřevěné lišty. Ideální je, pokud je spodní plechový trojúhelník o něco větší než horní, odsávání je snazší a účinější. Sestavení je jednoduché, spodní plech, dřeva jako distanční vložky, horní plech, mezi to nástavec od vysavače a celé omotat lepící páskou. V případě že nemáte plochý nástavec ale jen trubku, tak ji prostě vsuňte mezi plechy. To, že budou dále od sebe nevadí, jen samotné ústí, odkud se odsává musí být užší, jinak tam nebude dostatečný podtlak. Odzkoušejte si, kam při řezání dopadají piliny a na patřičné místo umístěte.