Jednoduché odhlučnění podlahy

Staré podlahy poměrně často nepříjemně vržou a skřípou. Lze s tím jednoduše a rychle něco udělat, pokud nemůžete (či nechcete) celou podlahu rozebrat, prostory mezi nosníky vyplnit zvukovou a tepelnou izolací a opět na to položit původní prkna či desky?

Odpověď je jasná. Ano, poměrně účinná zvuková izolace se dá udělat i výrazně jednodušeji, i když samozřejmě nebude to úplně zadarmo. Náklady nebudou jen finanční, bude nás to stát i trochu práce, času a navíc tím místnost se zvedne o několik centimetrů výšky. Postup při tomto odhlučnění podlahy je vlastně velmi jednoduchý i když na druhou stranu profesionálům se můžou trochu hrůzou ježit vlasy.

Z původní podlahy nejdříve odstraníme linoleum, koberec či parkety, prostě vše až na původní podklad. Ten je nutné mít víceméně rovný, pokud je podlaha z prken a jsou vykotlaná, je to docela problém. Pokud je situace velmi krizová, stejně nejlepší je prkna prkna rozebrat a vyměnit. Nebo se je pokusíme alespoň trochu zbrousit. Případné díry v betonové podlaze řeší snadno stěrka. Místnost  změříme a nakoupíme akustické lisované desky a OSB desky, které budou schopny pokrýt celou místnost.

Na připravený rovný podklad nejdříve dáme akustické desky – dle tloušťky, kterou potřebujeme. Mezi spoje dáme nějaký tmel či lepidlo, jinak budou opět vrzat. Nemusíme je nijak upevňovat, ani ke stěnám, ani k původní podlaze. Na akustické desky může přijít vrstva miralonu a na to již jakákoliv finální pokládka. Tedy jedno jestli si vybereme plovoucí verzi, koberec, linoleum nebo parkety. Podlaha nejenže nebude vrzat, ale také bude daleko méně slyšet zvuk kroků o patro níže. Samozřejmě není to ideální řešení do obývacího pokoje, kde se návštěvám chceme pochlubit původními parketami či prkny, ale v pracovně, ložnici či nějaké dílně toto odhlučnění úplně postačí. A navíc tuto práci by měl zvládnout opravdu každý, takže můžeme ušetřit i pár korun za řemeslníka.