Základní kurf s nářadím

U nářadí jedno z nejzákladnějších témat je otázka,  co by nemělo chybět v každém domácím kufříku s nářadím? Samozřejmě nejjednodušším řešením, může být koupení rovnou připraveného kufru, ale jednak jde většinou o nákladnější variantu a navíc mohou tam být i věci pro mnohé lidi, kteří se kutilství až tolik nevěnují, zbytečné.

Jedna z prvních otázek, kterou je si nutno před výběrem nářadí položit je, kdo a jak bude nářadí používat. Pokud předpokládáme, že nepůjde pouze o příležitostné přitlučení hřebíčku či zašroubování šroubku, tak bychom neměli šetřit na kvalitě. Pokud ale jde o výše zmíněný příklad, tak tam nějaké extrémní výdaje například na superkvalitní šroubovák nemají moc smysl, při dvou či třech šroubcích ročně se mu opravdu nic nestane.

Základní domácí kufr s nářadím pro občasné práce by měl přinejmenším obsahovat tyto věci.

Kombinačky, je to velmi populární domácí nářadí, ba dalo by se říci že pro laiky nejpopulárnější. Každý potřebuje něco dotáhnout, povolit, podržet či přeštípnout a u kombinaček to má hned po ruce. Tyto kleště se vyrábějí nejčastěji v rozměrech 160, 180 a 200 milimetrů. Pro ty poslední je potřebná už docela velká ruka, pro něžnou dámskou tlapku se hodí spíše 160.  Nejlepší je rovnou koupit takové kombinačky, které mají izolaci, aby při případném šťourání poblíž drátů nepřišlo nepříjemné překvapení. Pokud vybíráme nejlevnější, tak stojí za to si je pořádně prohlédnout či v ruce pracují lehce a jestli správně doléhají.

Další nutností je kladivo, zde pro základní potřeby stačí bohatě klasické zámečnické. Pro domácnost by úplně mělo stačit s váhou 300 gramů a možná nejlepší je výběr takového co má plastovou rukojeť pokrytou gumou. Pokud se ale rozhodneme pro dřevěnou, tak bychom měli pečlivě zkontrolovat, jestli neuvidíme někde nějaké prasklinky či jiné deformace dřeva.

Povinností je také vlastnit několik šroubováků. Stejně jako u kombinaček nejlepší je mít je izolované. Určitě bychom měli vlastnit jeden plochý s šířkou 1,5-2 milimetry a dva křížáky – PH1 a PH2, případně neuškodí mít i jeden další křížák PZ2.

Určitě také nezaškodí vlastnit i nějaké klíče. Jednou za čas je nutno tu utáhnout matku na kole či něco podobného. Samozřejmě lze to udělat kombinačkami, ale velmi často poté matka vypadá jako by ji někdo rozkousal a při dalším utahování bychom s ní mohli mít problém. Stačit by měla malá sada s velikostí od 8 do 15.

No a poslední užitečnou věcí je další druh kleští neboli kleště SIKO, známé také jako sikovky, které se můžou hodit při práci s odpady či těsněním. Pro příležitostnou práci stačí úplně nejobyčejnější.