Výroba domácího másla

V dnešní době spousta produktů nesplňuje naše chuťové požadavky. Pořád se tam přidává nějaké nové suroviny, laciné náhražky, speciální vylepšení nebo se prostě staré dobré postupy šidí. Tady nabízím návod na výrobu domácího másla, kde se obejdete bez máselnice a efekt bude velmi příjemný.

Budete potřebovat půl litru smetany na šlehání, jednu mrkev a ruční šlehač. Mrkev si nastrouháme a vymačkáme z ní šťávu. Smetanu vychladíme v lednici a nalijeme ji do vysoké nádoby (jde o to aby nám to všude nestříkalo). K smetaně přidáme trošku mrkvové šťávy – tady nejde o chuť, ta by de facto neměla být navíc žádná, ale o přibarvení k pozdějšímu elegatnímu žlutavému nádechu (pokud vyrábíme větší množství, tak bychom měli přidat i trochu soli pro delší výdrž). Šlehačku poté na nejvyšších otáčkách šleháme pět až deset minut, dokud se nerozdělí na podmáslí a ….. pozor, právě to co vzniká jsou hrudky domácího másla. Podmáslí slijeme a máslo zpracujeme s trochou studené vody (podobně jako bychom vypracovávali těsto). Tuto činnost můžeme zopakovat ještě jednou a na konec ho zabalíme do alobalu, vytvoříme si kostku a dáme do lednice.

Samozřejmě může se stát, že někdo nemá doma ruční šlehač, ale ten lze docela jednoduše nahradit. V takovém případě potřebujeme dobře uzavíratelnou litrovou sklenici, do ní nalijeme polovici smetany a třepeme a klepeme dvacet minut až půl hodiny, je to například výtečná zábava při celorodinném sledování nějakého filmu, kdy se postupně všichni prostřídáte, stačí totiž jen třepat a nemusíte se dívat na to jak třepete – v té chvíli bychom měli mít máslo oddělené od podmáslí a dále při výrobě už postupujeme stejně jako v první situaci. Z půllitru smetany na šlehání by vám  mělo vyjít téměř 200 gramů domácího másla – čili cenově vše záleží od toho, jak levnou si pořídíte smetanu.