Slané těsto na modelování

V dnešní době si můžeme koupit spoustu různých modelovacích hmot. Ale jednu z nejlepších si můžete velmi dobře vyrobit sami doma a tou je slané těsto. Vytvoříte jím krásné dekorace, figurky, co vás prostě jen napadne. A nyní je zde návod:

Na slané těsto potřebujeme hladkou mouku, sůl, vodu a lepidlo na tapety. Poměry (váhu si určíte sami podle toho kolik těsta chcete vyrobit) jsou 2:1:0,75 a první je mouka, druhá sůl a třetí vlažná voda. Lepidla na tapety přidáváme 1 lžíci na 100 gramů mouky. Po velmi pečlivém promíchání mouky, soli a lepidla na tapety pomalu přiléváme za stálého míchání vodu tak, aby nám nevznikly hrudky. Hmotu poté zpracováváme čtvrt hodiny dokud naše slané těsto na modelování není krásně vláčné. Poté ho vložíme do sáčku, aby nevyschlo a odložíme na dvě hodiny do tmavého studenějšího místa (ale pozor, ne do lednice). Slané těsto na modelování také můžeme přibarvit, například přidáním menšího množství temper či olejových barev nebo nechat vše na přírodě a obarvit ho kořením.

Pokud slané těsto potřebujeme pro modelování rozválet, nejlépe bude pokud si na vál dáme alobal a nebude se nám lepit. Při spojování různých částí z těsta, nejlépe je navlhčit spoje malým štětečkem, aby se lépe lepily.

Hotové výrobky nejdříve sušíme na slunci či na suchém vzduchu a poté  dosušíme pomalu v troubě. Přibližně by to mělo být při teplotě 70 až 80 stupňů deset až dvanáct hodin – dobré je výrobky každou hodinu obracet aby rovnoměrně prosychaly. Vychladlé modely natřeme bezbarvým lakem. Troubu můžeme také využít pro získání hezkého barevného efektu, kdy hotový vysušený výrobek dáme nejdříve na hodinu na 70 stupňů a poté zvýšíme teplotu na 180 a neustále pozorujeme kdy získá hezkou zlatavou barvu.

2 odpovědi na “Slané těsto na modelování”

    1. Výjmečně nechám i přeci jen reklamní odkaz, protože tyto stránky jsou hezkým příkladem, k čemu se právě to slané těsto dá krásně využít.

Komentáře jsou uzavřeny.