Květnatá louka

rozkvetlá loukaPozemek u našeho domu nemusí zdobit jen všudypřítomný pravidelně stříhaný trávník, pár ovocných stromů a dva nebo tři květinové záhonky. Zajímavou variantou může být i hezká květnatá louka. Ta nejenže potěší naše oko, ale i ušetří docela hodně práce. Stačí jen při jejím zakládání a následné péči dodržet několik jednoduchých zásad.

1. I květnatá louka by měla mít nějaký přístup k zavlažování, které sice není vyloženě nutné, ale při velmi suchém létě jí rozhodně neuškodí. Navíc při zakládání louky je rozumné mít dva až tři měsíce zeminu průběžně provlhčovanou.

2. Nejvíce práce s loukou budeme mít při jejím zakládání. Pokud ji chceme mít opravdu hezkou, měli bychom vybrané místo nejdřív zbavit veškerého rostlinstva, okopat a prokypřit.

3. Květnatá louka je vlastně přírodní, takže pokud nemáme na pozemku naprosto vyčerpanou půdu, není potřeba ji před zasetím hnojit.

4. Musíme počítat s tím, že každá rostlina ze směsi má trochu jinou dobu klíčení. Také některé květiny mohou rozkvést až v dalších letech.

5. Louky se zakládá nejčastěji mezi březnem a květnem, někteří lidé preferují podzimní termín po prvních mrazících, ale můžeme ji vysít i v letních měsících, jen musíme semínkům dopřát dostatek vláhy.

6. Abychom zaručili rovnoměrné promíchání všech složek, nejrozumnější je promíchat směs semínek s pilinami nebo pískem (cca padesát gramů semínek na kyblík).

7. I květinová přírodní louka by se měla jednou za čas kosit – omezíme tím mimo jiné její zamoření nežádoucím plevelem z lesa či okolních pozemků. Pro nejkrásnější efekt, kdy louka bude krásně kvést, se většinou doporučuje ji sekat jednou do roka a to na začátku léta nebo na konci jara.

8. Posekané rostliny necháváme až do vyschnutí na louce, aby se z nich mohla vysypat semínka. Odstraňujeme je až po několika dnech.

* výběr směsi, jakou si při zakládání květinové louky záleží čistě na tom, která se nám líbí (někteří lidé si dělají i své vlastní domácí směsi). Každý výrobce bude samozřejmě doporučovat tu svou, ale ve většině případů je to jedno (samozřejmě je rozumné zohlednit při nákupu informace z návodu na obalu, jestli např. vybraná směs není určená hlavně pro určitý typ půdy či krajiny). Neměla by v ní být příliš mnoho trávy, protože ta by mohla průběžně udusit jiné rostliny.