Japonská třešeň Sakura

Sakura (latinsky Prunus serrulanta) je japonská okrasná třešeň a je také všeobecně známá jako jeden ze symbolů Japonska. Často můžeme Sakuru najít na různých předmětech – nádobí, oblečení či ubrusy a o uměleckých dílech ani nemluvě. Květ této japonské třešně má i význam jako metafora prchavosti života. Oblíbenost tohoto stromu dokazuje i to, že Sakura patří mezi populární japonská ženská jména.

Japonská třešeň má více druhů. V Japonsku je asi nejoblíbenější Somei Yoshino. Její květy jsou bílé, blíže lodyhy lehounce narůžovělé. Květy na ní vyrostou ještě před listy (celý strom pak vypadá nádherně bílý) a většinou během týdne opadají (tady bere kořeny ta na začátku zmíněná metafora).  K jiným druhům patří například Yae Sakura, která má velké růžové květy nebo Shidare Sakura (neboli plačící třešeň), která svými převislými větvemi obsypanými růžovými květy často připomíná vrbu.

Sakura se u nás často roubuje na třešeň ptačí, co jí zaručí větší odolnost. Obecně vyžaduje dobře propustnou zásaditou půdu s dostatkem živin, nehodí se na půdy jílovité. Při pěstování nejsou příliš náročné na pravidelné prořezávání či speciální ošetřování, jen je nutné odstraňovat spodní výhony, aby postupně nezplaněla. Sakura potřebuje spíše teplejší stanoviště a ochranu před prudšími mrazy a větrem – nevysazujeme ji také poblíž silnic a chodníků, protože zimní solení jí rozhodně nedělá dobře.

Jedna odpověď na “Japonská třešeň Sakura”

  1. Třešeň sakura je najkrásnější strom na světě!!!

Komentáře jsou uzavřeny.