Hydroponie

Hydroponie je způsob pěstování domácích rostlin bez zeminy. Ale hydroponie může být také využita i pro průmyslové pěstování zeleniny – konec konců tak to funguje v těch zázračných celoročních sklenících na jihu Evropy, odkaď nám přiváží tu mimosezónovou zeleninu – sice lehce bez vůně a bez zápachu, ale je hezká na talíři. Lepší je se proto věnovat při využití hydroponie jen květinkám doma.

Jednou z výhod hydroponie je malá potřeba zalévání, takže pokud hodně cestujete a často opouštíte byt a nemátě někoho důvěryhodného kdo se vám hezky o květiny postará, tak hydroponie je tím nejlepším výběrem pro vás. Rostlinám totiž stačí zalévání jen dvakrát do měsíce. Další nutnou údržbou je sice hnojení, ale s tím si vystačíte zase pro změnu dvakrát, ale tentokrát do roka. Pokud chcete začít, tak možná nejlepším způsobem je nákup si všeho komplet i s rostlinou a až získáte trochu zkušeností, tak začněte sami zkoušet, kterým rostlinám hydroponie vyhovuje.

Pokud začínáte od nuly, tak si nachystejte nejdříve vhodnou nádobu, která má hodně otvorů. Poté vezměte mladou rostlinku a velmi jemně odstraňte z kořenů veškerou zeminu. Rostlinku poté podržte v nádobě a jemně kolem ní upěchujte keramzit. Nachystejte si nějakou větší nádobu než tu první, tentokrát neprodyšnou, do které umístíte vrstvu keramzitu a na ni nádobu s rostlinkou tak aby končila případně centimetr pod hranou větší nádoby. Vložte dovnitř indikátor hladiny, zasypte vše keramzitem a ten posypte hnojivem. Na konec zalijte vše až na maximum podle indikátoru a hotovo. Pozor, voda by měla mít pokojovou teplotu.

Kouzlo hydroponie je v experimentování, ale pro začátek vyzkoušejte amarylis, africké fialky, juku nebo sukulenty a kaktusy, tam byste se neměli vůbec spálit.