Druhy vepřového masa

Vepřové maso se dá označit za jednu z nejtradičnějších surovin využívaných v klasické české kuchyni. Vaříme z něj různé gulášky, řízky, karbanátky, steaky a další dobroty. Ale ten kdo je nováček v kuchyni málokdy ví, jaké všechny druhy masa naši čuníci nabízí.

Začneme od rypáčku a budeme postupovat až k zadnímu kopýtku. Nejprve je zde vepřová hlava. Prodává se zbavená mozku. Většinou je na ní ještě ucho a pod rypákem uvidíme zoubky. Nemá příliš mnoho svaloviny. Nejčastěji se upravuje vařením, je z ní chutný ovar nebo se dá využít jako základ pro sulc. Součástí hlavy, ale prodávaný jako samostatná část je ještě lalok. Je na něm více masa – prsní svaly, ale také je zde velké množství tuku. Na ovar je ještě chutnější než hlava, dá se přidat i do mletého a různých zabijačkových výrobků.

Za vepřovou hlavou se nachází krkovice neboli karé. Prodává se vykoštěná nebo s kostí, v druhém případě může obsahovat jakýkoliv z krčních obratlů nebo jeden z prvních tří obratlů hrudních. Zadní část může mít také první tři žebra. Bývá tučnější, je to oblíbená část prasete pro většinu mužské populace na řízky nebo steaky, ženy ji z důvodu krásného mramorování většinou až tolik nemusí.  Za krkovicí se nachází vepřová pečeně občas též nazývaná kotleta. Obsahuje zbylé hrudní obratle a také bederní. Na její spodní části se nachází vepřová svíčková (panenka). Podkožní tuk, který je na povrchu pečeně se stahuje a prodává jako syrové sádlo nebo v uzené podobě jako špek.  Z pečeně se dělají velmi chutné kotletky, panenka je výtečná na jemné minutky.

Plec se nachází na místě lopatky a pažní kosti. Maso se připravuje na pečeni, někdo z ní dělá také řízky, někdy z její horní části může být vyříznuté masité ramínko. Přední koleno se odděluje od plece v loketním kloubu, končí kloubem zápěstním. Jedná se o dobrou ovarovou surovinu a samozřejmě se z něj dělají … kolena v různých úpravách od pečení až k dušení. I když je na povrchu trochu více tuku, maso na kosti je velmi jemné a chutné. Nožička pod kolenem je velmi užitečnou surovinou při výrobě různých sulců či huspenin. Jinak v kuchyni její využití není příliš časté, i když existují i recepty na její úpravu.

Dále máme na prasátku v Čechách velmi oblíbený vepřový bok čili bůček. Jedná se o spodní část hrudníku a břicha – odřezává se od pečeně pár centimetrů od obratlů. Prodává se vykoštěný nebo i s žebry, jedná se o tučnější maso, které můžeme péci, udit, samozřejmě grilovat nebo například z nadívaného dělat chutné bůčkové kapsy. Pak je zde kýta neboli maso u části pánevních kostí a u kosti stehenní.  Jedná se o oblíbené málo tučné maso, které se hlavně peče a většina domácností z ní dělá klasické řízky. Dále je na zadní nožce samozřejmě také zadní koleno, které se používá stejně jako to přední a také nožička. No a na konec zde máme ocásek, který moc často na pultech není, ale když ho dostaneme, tak se jedná o velmi chutné maso a to jak při vařené tak hlavně při pečené úpravě.