Únor na zahradě

Jaro už je za rohem, ale měsíc únor stále ještě patří zimě. Takže zahradní práce nejsou až tak náročné, i když je určitě dobré se připravit na nadcházející změnu ročního období a hlavně na změnu vegetačního cyklu, který je automaticky s jarem spojen.

– pokud nám začnou rašit první rostlinky z cibulek, raději je ještě zabezpečíme jehličím. Zvláště pokud stále přetrvávají nebo mají přijít velké mrazy. Kontrolujeme zabezpečení zbylých rostlin a stromků v zahrádce, zvláště během mrazivých dnů.
– jestli nám to počasí dovolí, na konci měsíce můžeme provést podle potřeby první postřik ovocných stromů. Prohlédneme řádně naši zeleň, jestli na ní nejsou nějaké stopy nemocí, které je nutno začít likvidovat co nejdříve.
– na konci února také, pokud nejsou mrazy a nebo déšť, můžeme poprvé zastřihnout listnaté keře. Důležité je to stihnout před tím, než se objeví pupeny. S řezem stromů můžeme většinou ještě počkat, maximálně svou pozornost věnujeme těm nejodolnějším neboli hrušni a jabloni. Pokud nemrzne, provedeme řez i u révy.
– projedeme si uskladněné cibulky květin, které se chystáme vysadit a vyhodíme ty, které začínají plesnivět.
– jehličnany v květináčích podle potřeb mírně zaléváme.
– pokud více sněžilo, zbavujeme stromy a keře sněhu, který by je mohl poškodit.
– kontrolujeme zajištění stromků před zajíci, králíky a některými hlodavci. Rány případně ošetříme. Pokud máme problém spíše s hlodavci a je venku ještě sníh, pořádně ho kolem stromků udupeme, což jim ztíží přístup.
– pokud jsme na konci podzimu zabezpečili naše záhony listím, postupně je odhrabeme a odstraníme na kompost.
– doma si chystáme sazeničky některých rostlin, například pórku, celeru, cibule či salátu. Pomalu se chystáme i na rajčátka.
– na trávníku rozbíjíme ledovou krustu která vzniká v noci, kdy znovu zamrzne tající sníh.
– na konci února, když zmizí sníh, můžeme provést první hnojení trávníku. Také ho pořádně rozhrabeme, odstraníme listy a větvičky, které přivál vítr a případně také vyrovnáme.
– na přelomu února a března můžeme začít zkypřovat půdu, aby byla dobře připravená na rostlinky