Teplá voda na zahrádce

I na chalupě či chatě se občas hodí trochu teplé vody. Konkrétně po dni stráveném ať již prací na zahradě, nebo třeba výletem do okolí se určitě hodí možnost se alespoň trochu osprchovat. Ale proč byste měli platit za elektřinu, když vám příroda krásně při ohřevu poslouží sama a  navíc to budete mít zadarmo?

Poslední dobou je u různých zásilkových obchodů k dostání solární sprcha, pytel na vodu, kterou vám ohřeje slunce. Což je sice pěkné, ale ohřáté vody je jen velmi málo, stačí tak pro jednoho. Ale dnes se všude hojně používají pet lahve, tak proč je nevyužít? Když si do nich ráno naberete vodu, a necháte je (samozřejmě že zavíčkované) stát na sluníčku, tak budete mít večer teplé vody co hrdlo ráčí.  Ano, voda se ohřeje i v sudu, ale na daleko nižší teplotu, sud má oproti malým lahvím daleko horší poměr povrchu a objemu. A vody budete mít tolik kolik si odložíte pet lahví – a náklady ? Pokud kupujete nápoje v tomto obalu tak vlastně je to nula. Můžete použít jakékoliv pet lahve, ale pokud spěcháte tak tmavé jsou samozřejmě na „výrobu“ teplé vody rozhodně lepší.

Menší množství vody si můžete pravidelně nachystat také v hadici. Na to potřebujete jen nějaký uzávěr na ní a rám. Hadici naskládáte v kličkách do co největšího rámu s překližkovým dnem, pustíme pomalounku vodu – jde o to abychom zbytečně neplýtvali, není to ekologické ani ekonomické, uzvavřeme hadici, uzavřeme vodu a rám vystavíme na slunce. Pokud je hadice tmavá a překližkové dno také, tak se voda ohřeje velmi rychle a voda dosahuje i přes šedesát supňů. A na mytí ji jen pomaloučku pustíte a umyjete sebe či mastné nádobí – dokonce jak se skončí tak než proteče úplně nová voda malým proudem přes celou rozpálenou hadici, tak je znovu mírně ohřátá.