Stavba dřevěné venkovní terasy

Stavba dřevěné venkovní terasy svépomocí není nějak náročnou činností. S trochou snahy a pečlivosti by to měl zvládnout každý zručnější (a vlastně stačí říci pečlivější) člověk. Odměnou za to bude dřevěná terasa, která jednak velmi dobře ladí s přírodou čili vaší zahrádkou a také je příjemnější pro chození – v chladnu není tak studená jak kámen či dlažba a v horku zase se tak nerozpaluje. A to ocení každý, kdo si rád vyběhne jen tak naboso.

V nynějším textu půjde o stavbu jednoduché dřevěné venkovní terasy, která má pravidelný obdélníkový či čtvercový tvar a nachází se na rovném podkladu. Taková stavba může vzniknout doslovně během jednoho odpoledne. Nejprve bychom si měli připravit podklad. Odstraníme přibližně deset  centimetrů vrchní vrstvy zeminy na celé ploše plánované terasy – snažíme se odebírat půdu pokud možno rovnoměrně. Na vzniklé místo nasypeme jemně nadrcený štěrk – vrstva by měla být přibližně patnáct centimetrů tlustá a na to ještě přidáme tenčí, přibližně pěticentimetrovou vrstvu písku. Pozor výše uvedené centimetry se mohou dosti měnit podle vašich potřeb – přesněji podle toho, jak vysoko máte umístěné dveře či schůdky, které povedou na vaši terasu. Na takto připravený podklad rovnoměrně rozmístíte nižší betonové cihly nebo dlaždice – jejich funkcí bude podepírat a hlavně izolovat trámky na nichž bude terasa připevněná od země. Nezapomeňte, že na nich bude ležet vaše terasa, takže určitě stojí za to si ověřit, že jsou rozmístěné opravdu vodorovně (což lze ověřit vodováhou). Trámy rozmístíme na betonové nosníky a nyní nezbývá nic jiného, než na ně přišroubovat prkna. Toto je poslední fáze celé stavby, tady nejvíce bude záležet na vaší pečlivosti. Je dobré si předvrtat otvory, při upevňování prken na nosné trámy nezapomeňte používat při upevňování truhlářské svorky, abyste měli jistotu, že vše je dobře dotažené. No a mezi prkny nechávejte centimetrové rozestupy (přesný rozměr mezer vám pomohou zajistit distanční kusy, které si můžete nařezat z odřezků). A to je vše. Stavba jednoduché dřevěné venkovní terasy opravdu není čímsi náročným. Jediné co pak zbývá jsou jen různé dokončovací práce, které můžete a nemusíte udělat, jako je například obezdění či obložení krajů dřevem, ošetření navrtaných míst, barvení, prostě cokoliv co vás napadne.

4 odpovědi na “Stavba dřevěné venkovní terasy”

 1. za takto koncipovanou „radu“ by měl padnout po zásluze trest
  pominu spoustu blbostí a přeskočím až ke konci – po montáži terasy řešit povrchovou úpravu dřeva – co to píše za ignoranta!!!

 2. Samozřejmě že si vaši terasu nemusíte natírat. Ale mluvit o spoustě blbostí a pak napsat hloupý komentář, který naprosto nic faktického nevnáší a nevytýká žádnou reálnou vadu (to jestli si terasu budete natírat nebo ne je opravdu úplně jedno a záleží od vkusu či užitého materiálu), tomu říkám odvaha.

 3. odvahy mám dost!
  a vy asi taky, nebo spíš drzosti
  hloupý komentář? nevytýká žádnou vadu?
  tak to tady máte:
  neřešíte prorůstání plevele, neřešíte zhutnění podkladu, neřešíte spád a odvodnění podkladu a nakonec i terasy – takže kontrolovat rozmístění zda je něco „vodorovně“ je taky hloupost, neřešíte dilataci materiálu (mezery od okolních zdí, sloupků,..), nevysvětlíte kde a v jakých rozponech má být položen rošt, …
  a pokud terasu nepoložíte z Woodplastu, tak je nezbytné ji napustit vhodnými prostředky, jak proti působení UV, tak proti působení plísní a hnilobě
  i tropická dřeva je nutno jednou za 6 měsíců čistit a napouštět olejem!!
  – to není o vkusu, ale o vyhozených penězích za materiál a ztrátě času za zbytečnou práci a nakonec o zklamání případného „kutila“, ktrý by se tímhle „návodem“ řídil
  i tropická dřeva je nutno jednou za 6 měsíců čistit a napouštět olejem!!

  a navíc – terasa na „zelené louce“ určitě nevznikne za jedno odpoledne!!
  i to je dosti odvážné a zavádějící tvrzení

  je velice zvláštní, že na témže webu vyjde jiný článek
  http://www.rady-kutilum.com/montaz-drevene-terasy-102
  který není taky úplně na 100%, ale je rozhodně na jiné úrovni než tahle slátanina viz. výše

  vnesl jsem Vám dost faktů do diskuze pod Vaší slátaninou?

 4. Zrovna vy nepište o drzosti, protože význam tohoto slova asi neznáte, stejně jako slovo slušnost je vám asi cizí. Představte si, že neřeším sto padesát a jednu jiných věcí jako je nákup ve správném obchodě, výběr toho či onoho spojujícího materiálu stejně jako nevnucuji tvůrci jakýkoliv materiál pro jeho terasu, přesné rozměry, umístění atd.

  Vy nevytýkáte jedinou věcnou chybu, mluvíte jen o tom, že jsem místo článku nenapsal obrovskou stostránkovou prezentaci zahrnující všechny detaily. Což z vašeho příspěvku dělá slátaninu, ne z mého. Opakuji, nevytkl jste žádnou chybu v článku jen doplňujete informace, které tam mohly, ale také nemusely být.

  Už vám to došlo nebo přidáte další hysterický nonsens ? A napadlo vás někdy, že více věcí se dá vyřídit slušností a ne agresivním napadáním, se kterým jste sem přišel ? Že jste mohl například napsat komentář – myslím si že by se mělo rozhodně ještě zmínit to, to a to ? Nebo – za důležité bych ale také považoval to, tamto a onamto ?

  Pro uzavření tématu, jakýkoliv váš další výplod, který bude jakýmkoliv způsobem zavánět agresí bude bez milosti smazán, bez ohledu na další obsah (slušné doplňující příspěvky byly, jsou a budou vítány). Buď budete psát slušně k věci nebo ne na těchto stránkách. Webů, kde si agresivní trollové vylévají svou žluč je na internetu spousta a tento to nebude.

Komentáře jsou uzavřeny.