Jak na kapající vodovodní kohoutek

Kapajíci kohoutek je velmi iritující záležitost. A nejenom to, samozřejmě dochází k naprosto zbytečné ztrátě vody, kterou bohužel musíme platit. Ale oprava není zase něčím extra náročným a celkem rychle můžeme ulevit našim nervům a přestat trápit peněženku.

Nejdříve samozřejmě musíte uzavřít přívod vody  a nezapomeňte vložit zátku do umyvadla – náhoda je blbec a lovení čehokoliv z potrubí asi nebude to pravé ořechové. Potom povolíte středový šroubek pod krytkou a vyšroubujete horní část ventilu. Poté si pečlivě prohlédnete stav těsnící podložky a sedla – zde nejčastěji oprava končí, stačí vyměnit těsnící kroužky a je hotovo. Rozhodně když už máte rozšroubováno, tak využijte situace a těsnění vyměňte i když se vám zdá na první pohled v pořádku.  Bohužel většinou neznamená vždy, možným důvodem kapání je i poškozené právě to sedlo. Zkontolujeme ho jestli je v pořádku, jestli se nám na něm něco nezdá, tak musíme si koupit pasující a vyměnit ho.  Samozřejmě jak při výměně jen těsnění či i sedla po ukončení práce vše zašroubujeme a pustíme zpět vodu. Se sedlem ale občas bývá jeden malý problém, starší typy baterií mívají sedlo pevné a to bohužel vyměnit nejde. V takovém případě prostě nezbývá nic jiného než výměna celé baterie.

Tipy: pokud možno nepracujeme s klasickými kleštěmi s ozubenými čelistmi, protože bychom mohli velmi jednoduše baterie nevratně poškodit. Při opravě jsou nejlepší speciální instalatérské kleště, ale samozřejmě ne každý je má doma, takže můžete prostě své kleště obalit vlhkým hadříkem. Kroužky a závity při práci promazávejte silikonovou vazelínou.