Typy fotovoltaických (solárních) panelů pro výrobu elektřiny

Zde popíšeme typy, specifikace a vlastnosti solárních panelů či článků dle použité technologie.

Monokrystalický solární panel

Monokrystal je makroskopický krystal s velmi malým množstvím poruchami krystalové struktury. Monokrystalický panel

Příklad takového monokrystalu může být diamant, křemen nebo sůl kamená.

Fotovoltaické panely s monokrystalickými články jsou v naších zeměpisných šířkách asi stále zatím nejvíce používány. Krystaly křemíku se vyrábí přibližně ve velikosti 10 cm a vyrábí se je pomocí chemického procesu – tažením roztaveného křemíku ve formě tyčí o průměru až 300 mm. Ty se poté rozřežou na tenké plátky. Účinnost těchto článků se pohybuje v rozmezí 13 až 17%.

 Amorfní solární panel

Amorfní látky jsou látky v pevném skupenství , které nemají pravidelnou krystalickou mřížku. Příklad takové amorfní látky je třeba sklo.

Základem amorfních fotovoltaických panelů je napařovaná křemíková vrstva, na sklo nebo fólii. Účinnost těchto fotovoltaických článku je rozhodně nižší oproti monokrystalickým nebo polykrystalickým. Účinnost panelů se pohybuje v rozmezí 7 až 9%. Další nevýhodou pro tento typ panelů je dva a půl  krát větší potřebná plocha k dosažení stejného výkonu jako u monokrystalických nebo polykrystalických panelů. Celoroční výnos je ovšem o 10% vyšší, a to z důvodu udržení napětí na článku i při nižší intenzitě osvitu plochy panelu. Tyto typy článků patří k dnes na trhu nejlevnějším a výhodné jsou především tam, kde investor do solárních technologií není omezení prostorem.

amorfní

Polykrystalický solární panel


Pevná látka skládající se z mnoha monokrystalický segmentů na sobě nezávisle orientovaných.

Stejně jako u monokrystalických článků i ty křemíkové plátky se skládají z většího počtu menších polykrystalů. Účinnost polykrystalických článků se pohybuje zhruba od 12 do 14%. Ale výroba křemíkových článků je ale rozhodně v porovnání s monokrystalickými panely mnohem jednodušší a to i znamená že je i levnější a rychlejší, což ve finále vynahradí jejich nižší účinnost.

Jedna odpověď na “Typy fotovoltaických (solárních) panelů pro výrobu elektřiny”

  1. Jednotlivé typy solárnych panelov sme testovali u nás na univerzite. Výsledky boli prekvapujúce. Ich efektivita nie je až taká, ako sme prepokladali. Solárna energia sa vypláca len vo veľkom a v prostredí, kde je slnko intenzívnejšie.

Komentáře jsou uzavřeny.