Bujón je velmi užitečný pomocník v kuchyni. Velmi často potřebujeme jen malé množství nějakého vývaru, aby nám posloužil jako základ pro jinou polévku či omáčku a vařit ho od začátku není ani ekonomické ani časově smysluplné. V takové situaci je skvělým kamarádem právě nějaká kostka, kterou jen rozvaříme ve vodě a vše je za pár minut hotovo. V obchodech se prodává spousta různých bujónů, bohužel většina obsahuje různé glutamáty a éčka a i u těch z poliček natur, ve skutečnosti nevíme co obsahují. Přitom vývarové kostky, u nichž známe všechny suroviny, si můžeme docela snadno připravit do zásoby i v domácích podmínkách.
Na jednu porci budeme potřebovat kousek hovězího masa, kuřecí trupy (křídla a jiné zbytky z vykošťování, hodí se i kus krůty), dvě mrkve, jeden obyčejný menší celer, jeden řapíkatý celer, jeden česnek, jedna cibule, jeden pórek, zelená petrželka, čtyři nová koření, čtyři bobkové listy, necelé půl kilo soli (to není omyl, sůl konzervuje) a koření podle chuti (vhodný je libeček, tymián, majoránka a samozřejmě mletý pepř).
Nachystáme si dostatečně velký hrnec, aby se nám do něj všechny suroviny vešly. Zeleninu očistíme a nakrájíme na kousky. Maso a kosti podle potřeby také naporcujeme. Vše zalijeme vodou a pomalu vaříme přibližně čtyři hodiny. Směs necháme přes noc vychladnout. Druhý den vylovíme bobkový list a nové koření, tekutinu přecedíme, kosti obereme a maso (i s kůží) a zeleninu dokonale rozmixujeme. Hladkou kašičku spojíme s vývarem a podle potřeb ještě trochu redukujeme, aby budoucí bujón nebyl příliš tekutý. Pak ho rozdělíme do malých sáčků na porce (kostky) a masový bůjón umístíme na mrazák.
Z uvedeného množství by mělo vzniknout kolem třiceti kostek. Ty pak používáme přibližně v poměru jedna na půl druhého litru vody (nebo je podle potřeb půlíme či naopak jich užíváme více). A naše kuchyň může udělat pápá glutamátu a jiné chemii.