Příprava kávy v moka konvičce

Moka konvička před přípravou kávyMoka konvičky jsou poslední dobou stále populárnější. Část lidí je kupuje do domácnosti pouze jako zajímavý retro doplněk, ale mnohem více pochopilo, že z nich lze snadno připravit velmi chutnou kávu, která se s nějakým turkem či překapávaným černým lákem nedá vůbec srovnávat. Jen bychom měli dodržet správný postup.

1. na začátku si samozřejmě musíme pořídit kvalitní zrnkovou kávu, a také si ji umlít. Rovnou mleté kávy nejsou příliš vhodné, jednak obecně je jejich kvalita nižší a hlavně převážně jsou příliš jemné na to, co do moka konvičky potřebujeme. Hrubost by měla být středně jemná, o něco hrubší než používáme při přípravě espressa.

2. moka konvičku rozšroubujeme, dolní část naplníme teplou vodou až po rysku bezpečnostního ventilu. Voda by neměla kouřit, ale pokud je teplejší, tak mnohem rychleji a lépe se nám káva uvaří.

3. filtr ze středního dílu naplníme namletou kávou. Měl by být zarovnaný po okraj, ale nepěchujeme ho, protože moka konvička nevytváří až takový tlak jako espresso. Stačí když ho ji jen zarovnáme s okraji.

4. pokud vidíme, že se nám pod filtr dostalo pár zrnek a nebo, že jsou usazené na závitech, před šroubováním ještě moka konvičku od nich očistíme – jakákoliv netěsnost může snižovat tlak a tím pádem také výslednou kvalitu připravované kávy.

5. pečlivě všechno sešroubujeme a postavíme na sporák. U plynového se ujistíme, že plameny hřejí jen spodek nádoby, neměly by šlehat po okrajích. Po doslovně pár minutách by káva měla být hotova – probublá ze spodní části přes filtr.

6. samozřejmě moka konvičku musíme pak vypláchnout a vyčistit od použité kávy, děláme to ale až po jejím vychladnutí.

Jak asi všichni vidí, je to opravdu snadné a přípravu kávy v konvičce moka se naučí každý velmi rychle. Na konec jen pár slov k tomuto skvělému vynálezu. Není až tak moc starého data. Jejím vynálezcem je Alfonso Bialetti, italský inženýr a odborník na zpracování hliníku (ten je také tradičním materiálem pro výrobu moka konviček, i když dnes se prodávají i nerezové – milovníci kávy se ale spíše kloní k tradici). První se objevily v roce 1933, ale na začátku moc velkou popularitu nezískaly. Ke změně došlo v padesátých letech, kdy nádoba získala dnešní tvar a dřevěnou rukojeť nahradila plastová. Tehdy firmu už vedl vynálezcův syn Renato. Do dnešních dnů se prodalo více než tři sta milionů moka konviček (a vyrábí je také mnoho různých firem).

Jedna odpověď na “Příprava kávy v moka konvičce”

  1. Dobrý den, chtěla bych Vám poděkovat za krásný článek s výborným podrobným popisem. Dostali jsme moka konvičku jako dárek a přiznám se, zpočátku jsem nevěděla jak se s ní poprat. Ale teď už to půjde snad lépe. Určitě dávám za pravdu, že bude lepší používat čerstvě umletou kávu, my k tomu jako takový retro dárek dostali ruční mlýnek na kávu
    Tak už se těším na první uvařené kousky 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.