Chuť a vůně uzeného (nejen) masa lákala spolehlivě již pračlověka a nejinak je tomu dodnes. Nejjednodušším postupem, jak dodat pokrmu uzenou příchuť je vhazovat na rozpálené dřevěné uhlí grilu kousky tvrdého dřeva, ale nějaká jednoduchá zahradní udírna může být také řešením.

Pokud se vám nic nechce stavět a připravovat, tak využijte prostě váš gril a trošku si některé pokrmy přiuďte. Teplota by neměla být dost vysoká, aby začly hořet plamenem, případně je můžete před vhozením na gril nechat tak hodinku namočit. Ovšem to nejde o pravé uzení a navíc je takto připravený pokrm vhodný jedině k okamžité spotřebě. Takže pokud sníte o klobáskách visicích ve spíži, tak se budete muset obsloužit poněkud velkoryseji a investovat něco prostředků a práce do stavby udírny. Ano, stavby, udit sice lze i třeba ve starém sudu, ale není to to pravé a nedosáhnete patřičného výsledku. Takže nyní tipy a rady či takový obecný návod jak jít na tu stavbu  udírny.

Jak je asi každému jasné, udírna se nejlépe postaví ve  svahu. Ohniště musí být níže, nežli je samotná udící komora a svah toto umožní přirozeně. Není to nutnost, ale nesmírně to zjednoduší práci (jinak vás čeká docela dost kopání). Z ohniště vede kouř kouřovodem do spodku udící komory. jako kouřovod poslouží jakákoliv trubka z nehořlavého materiálu o průměru cca 12-20 cm. Osvědčené jsou třeba keramické odpadní roury, případně roury od kamen. A samozřejmě jej lze také vyzdít a pak vaše zahradní udírna bude na hranici dokonalosti, jen ne tak jednoduchá. Délku kouřovodu je třeba volit tak, aby kouř stačil před vstupem do udící komory přiměřeně ochladnout. Obvykle bohatě stačí 2 metry. Jelikož kouř stoupá, tak musí mít kouřovod nějaký sklon, jinak zahradní udírna nebude mít tah. Vlastní udící komora je cihlová (ale tady pokud budete hodně nedočkaví můžete na začátek vystačit s barelem), veliká podle zamýšleného objemu uzení. Pod střechou, do které je zasazený komínek jsou tyče (v případě nějakého dutého barelu ty tyče rozložíte ve vrchní části a celé to přiklopíte nějakým poklopem s otvorem ve středu – ten lze pro redukci přiklopovat pak i plochým kamenem), na které se věší háky se samotnými uzenými potravinami. Udí se na tvrdém dřevu, vhodný je například jakýkoliv ovocný strom, oblíbená je třeba švestka, hrušeň, višeň, ale také dub.