Jak vyčistit plynový sporák

Nevyčištěný hořák s roštem na plynovém sporákuAsi každý člověk, který se vyzná ve vaření, potvrdí, že bez ohledu na spoustu novinek na trhu a technologický vývoj, klasický plynový sporák je pro skutečného kuchaře tím nejlepším a stále nenahraditelným pomocníkem. Má jen jednu vadu a tou je mírně náročnější údržba. Kromě pravidelného čištění zašpiněného povrchu, které děláme u všech sporáků, v tomto případě musíme také jednou za čas vyčistit i rošt a hořáky.

Povrch plynového sporáku čistíme normálně. V ideálním případě ho otřeme pokaždé, kdy nám něco překypí a nebo ho při vaření pokapeme. Pak většinou stačí po sundání roštu jen otřít hadříkem či houbičkou namočenou v teplé vodě s nějakým saponátem. Jestliže musíme bojovat se starými zaschlými skvrnami, nejlepší je všechny pořádně navlhčit hodně teplou vodou se saponátem nebo speciálním přípravkem na čištění sporáků a nechat odstát půl hodiny. Pak by měly jít vyčistit výrazně snadněji. Případně postup několikrát opakujeme. Je sice možné používat různé drátěnky, ale pak riskujeme nevratné poškrábání povrchu plynového sporáku.

Trochu více práce budeme mít s vyčištěním roštu. Musíme ho samozřejmě sundat a pak někde umýt. Pokud máme na sporáku několik menších roštů, většinou není problém je dát do dřezu nebo do myčky a tam pořádně vydrbat. Jestliže ale na sporáku máme jeden velký rošt, většinou se nám vejde jen do vany, kterou bychom mohli při neopatrné manipulaci roštem poškrábat. V takovém případě (a také vždy, když na něm máme spoustu připečených zbytků, které normálním omýváním nejdou dolů) je lepší postupovat trochu jinak. Vezmeme si kus gázy, namočíme ji do octa nebo velmi kvalitního saponátu a připálená místa ovineme. Necháme účinkovat hodinu až dvě, pak gázu odmotáme a vše by se mělo dát už snadno vyčistit klasicky houbičkou s teplou vodou a nějakým čistícím přípravkem.

No a nakonec nám ještě u plynového sporáku zůstaly hořáky. Sundáme je (pokud to děláme poprvé, pořádně se podíváme, jak byly nasazeny, ať potom nemusíme trávit desítky minut správným dopasováním) a vložíme do vody s rozmíchaným octem nebo silným saponátem. Podobně jako rošt i hořáky necháme odmočit hodinu až dvě, pak každý díl vezmeme a pořádně umyjeme houbičkou namočenou v teplé vodě s čistícím přípravkem. Pokud nám to stále nejde nebo někde zůstávají skvrny, můžeme vyzkoušet jednu babskou radu – problematické místo se pokusíme vyčistit kouskem alobalu. Většinou to pomůže. Pak už jen stačí hořáky opláchnout, osušit, nasadit na plynový sporák, přidat rošt a máme hotovo.