Jak odstranit smůlu z oblečení

V lese stačí trocha neopatrnosti a nebo si někde sedneme na lavičku z čerstvého dřeva a neštěstí je na světě. Smůlu, která se nám přilepila na oblečení, pouhým vypráním v obyčejném pracím prášku převážně nelze odstranit. Bude to od nás chtít trochu více práce a také jistou dávku šikovnosti.

Našimi největšími pomocníky v tomto případě budou aceton, terpentýn nebo líh. Jestliže naše oblečení je z nějaké velmi jemné látky, musíme být extrémně opatrní, abychom ji nepoškodili. Pod skvrnu na oblečení z přírodních materiálů umístíme několikrát přeložený papírový kapesníček nebo utěrku, na kosmetickou vatičku nakapeme trošku lihu, promneme ji a pak smůlu z oblečení jemným potíráním odstraníme. Místo otřeme vatičkou namočenou ve vodě a skvrnu pak buď ještě přepereme ve vlažné vodě s trochou pracího prášku nebo s marseillským mýdlem a nebo celé oblečení hodíme normálně do pračky. Lze použít i aceton, ale v jeho případě bychom si nejdřív měli ověřit na kousku látky, co to udělá s barvou. Jestliže se nám smůla přilepila na oblečení z nějakých umělých vláken, postupujeme velmi podobným způsobem. Takže nejdříve si skvrnu podložíme papírem a pak ji potíráme vatičkou, jenže v tomto případě ji namočíme do směsi lihu a terpentýnu smíchané v poměru jedna ku jedné. Přepíráme také naprosto stejně. Občas se doporučuje skvrnu se smůlou ještě před potíráním jemně posypat dětským pudrem, ale většinou je to zbytečné.

Existuje i druhá metoda, kterou lze odstranit smůlu z oblečení bez použití speciálních (a tím pádem převážně velmi drahých) přípravků. Vezmeme si pár kostek ledu a přiložíme je na skvrnu. Po zatuhnutí opatrně odstraníme co nejvíce smůly (pozor, abychom nepotrhali látku) a pak flek potřeme tea tree olejíčkem. Když vsákne, místo ošetříme vatičkou nasáklou lihem a nebo u hedvábí a jemné bavlny vatičkou nasáklou octem. Pak už stačí jen všechno pořádně opláchnout a znovu vyprat. Skvrna by měla být pryč. Občas se doporučuje seškrábat hrubou vrstvu smůly nožem (a pak ji nějak otřít výše uvedenými lihy či acetony), ale tady je riziko poškození látky nejvyšší.