Metod, jak na vosy, které nám znepříjemňují život v domě a jeho okolí, je relativně hodně. Každý si musí vyzkoušet, co je pro něj nejpohodlnější a co přináší nejvíce úspěchů. Jen je nutno zachovat určitou opatrnost, zvláště jestli nevíme, jestli netrpíme nějakou alergií na vosí píchnutí (lidé, kteří tento problém mají, by likvidaci vos měli nechat někomu jinému).

Ačkoliv to není vždy jednoduché, při likvidaci vos je nejlepší najít hnízdo. A potom už je vlastně půl práce hotovo, protože ho stačí zlikvidovat i s “posádkou.” Asi jedinou univerzální metodou, jak najít vosí hnízdo, je prostě pozorování. Během dne (nejlepší jsou slunečné dny) nehoňme dělnice, které létají v našem okolí, ale hledejme bod, kolem kterého se koncentrují a sledujme, jestli z něj vylétají a odlétají.  Pokud tam nenajdeme zdroj potravin, tak je jisté, že jde o hnízdečko. A pak už jen určíme přesné místo. Když už je cíl zaměřen a jedná se o zemní hnízdo, vybereme si nějaké chladnější ráno, kdy je aktivita hmyzu nejnižší (přeci jen asi nikdo nechce při své vražedné práci mít asistenci mnoha bodavých včelek) a poté do hnízda nalijeme buď horkou vodu a nebo nějaký insekticid, který je určen k likvidaci vos. V případě použití chemického prostředku, postupujme přesně podle návodu, který je k němu přiložen. Pokud je hnízdo na stromě a nebo na domu, můžeme se je pokusit vykouřit či vydusit dýmovnicí a nebo zase s použitím nějakého insekticidu – v tomto případě je dobré postříkat i pořádně okolí hnízda, aby vosy jed vnášely domů navíc samy.

Samozřejmě se může stát, že i přes nejlepší snahu hnízdo nemůžeme objevit nebo je pro nás naprosto nedostupné. V takovém případě můžeme nachystat na vosy nějakou past, která je bude lákat. Buď se prodávají různé prostředky, které hmyz přitahují, ale velmi často stejný efekt může splnit velká plastová lahev se sladkou voňavou tekutinou, ze které se později nedostanou a utopí se v “lákadle.” Pozor, pokud  víme, kde hnízdo je, ale se tam nemůžeme dostat a nebo pokud se domýšlíme kde by mohlo být, je to důležité i při rozmisťování pastí. Ty totiž nemohou být poblíž hnízda.  Vosí dělnice za potravinou létají vždy větší dálku.  Pokud objevíme nějaká oblíbená místa, kde se rády shlukují, tak ty také obohatíme insekticidem, aby ho zanášely do hnízda. Nejlepší je na vosy dávat pozor na jaře, neboli v době, kdy si zakládají hnízda (v tomto ročním období je likvidujme kdykoliv je uvidíme, aby si je nezaložily). Pozor, zvláště při odstraňování “vosích domků” bychom měli mít chráněnou tvář (ideální je kukla), rukavice, dlouhé rukávy a také nohavice – jak rukávy tak nohavice je dobré stáhnout gumičkou.