I nejlépe vyleštěné zrcadlo a nejnádhernější či nejvzácnější obraz vypadají velmi ošklivě, pokud jsou zasazené do nějakého ušmudlaného a hodně zašlého rámu. Čistit bychom ho měli podle stavu, většinou stačí, když to uděláme jednou do roka – nezabere nám to moc času a ušetříme si práci v budoucnu.

Dřevěné a nezlacené rámy na začátku opatrně vyluxujeme. Jestli jsou na nich mušince a nebo stopy aktivit pavouků, můžeme je ještě jemně otřít vlažným pivem. Pak štětečkem opatrně naneseme na rám bezbarvou leštěnku na nábytek (nepřeháníme, méně je někdy více) a přibližně po dvou hodinách všechno jemným bavlněným hadříkem vyleštíme. Pokud chceme dřevěný rám obrazu či zrcadla ochránit ještě více, tak následující den do něj jemně vetřeme nějakým bavlněným hadříkem trošku lněného oleje.

Výrazně opatrnější musíme být u zlacených rámů. Oprýskané a poničené rozhodně nedělají velkou parádu. Na začátku bychom je jemně měli otřít houbičkou s trochou vinného octa a druhou, kterou jsme namočili ve vlažné vodě (nezapomínejme ji dobře vymačkat, má být vlhká, nesmí být mokrá). Jestliže jsou hodně zašpiněné, ušleháme si na tuhou pěnu několik bílků a vmícháme do ní pár kapiček benzínu nebo octa. Směs naneseme na rám, chvilku necháme účinkovat a pak ji otřeme dobře vymačkanou vlhkou houbičkou. Bílkem se také čistí rámy s sádrovými elementy – tam si musíme dát obzvlášť pozor na vlhkost, kterou gyps nesnáší.

Nejčastější příčinou zašpinění rámů jsou výše zmíněné mušince a zbytky pavučin. V jisté míře se budou objevovat vždy, ale může jich být výrazně méně. Musíme jen zabezpečit rám “speciálním přípravkem,” který si vyrobíme tak, že pět velkých oloupaných cibulí nakrájíme na kolečka, zalijeme přibližně čtyřmi sty mililitry vroucí vody a necháme dvacet čtyři hodin louhovat. Tekutinu nanášíme štětečkem (i tady si samozřejmě dáváme pozor, aby rám nebyl mokrý).

Při čištění rámů obrazů samozřejmě musíme dávat extrémní pozor na to, abychom nepoškodili (nenamočili samotný obraz). Kromě velmi opatrného a pečlivého otírání je dobré ho ještě na chvíli něčím překrýt, například kusem kartonu.