Dřevěné terasy jsou v posledních letech velmi oblíbené – působí přirozeně a velmi esteticky. Na druhou stranu, aby vypadaly stále stejně dokonale (a také aby se nám postupně nezačaly rozpadat), potřebují pravidelně čistit a zakonzervovat. Bohudík není to nic složitého či extrémně časově náročného, jedná se o relativně jednoduchý postup, který zvládne opravdu každý.

Dřevo je skvělý a krásný materiál, bohužel na rozdíl od dlažby či betonu je také výrazně citlivější na působení atmosférických podmínek. A tak pokud dřevěnou terasu zapomínáme pravidelně čistit, záhy si všimneme jistých barevných změn a pokud budeme líní ještě nějaký ten rok (s bohorovným přístupem, že jsou to jen skvrny nebo šmouhy a nikomu to přece nevadí), tak zjistíme, že by bylo nejlepší celou terasu zbourat a udělat ještě jednou. Asi každému je jasné, že finanční i časové náklady na bourání a stavbu nové terasy musí být velmi výrazně vyšší než přibližně dvě pravidelné údržby ročně.

1. nejlepší je terasu čistit před a po zimě.
2. nejdříve ji velmi pečlivě celou zameteme, odstraníme kamínky, listy, větvičky, písek, mech apod.
3. po odstranění hrubých nečistot celý povrch jemně navlhčíme
4. připravíme si čistící prostředek na dřevěné terasy (výběr je věc individuální, případně se rozhodujeme podle toho, jak objemnou máme peněženku nebo doporučení na náš konkrétní materiál) naneseme ho na povrch a pak vše ve směru vláken kartáčem pečlivě vydrhneme. Pokud je naše dřevěná terasa hodně velká, je lepší v tomto případě postupovat na etapy a čistící prostředek nanášet jen na osm až deset metrů povrchu (podle toho, jak jsme rychlí).
5. po vydrhnutí terasu pečlivě opláchneme – nejlepší je velkým tlakem vody z hadice, abychom odstranili přípravek a také vydrhnutou nečistotu.
6. nyní bychom měli nechat vše pořádně vyschnout, doba záleží od atmosférických podmínek, před zimou se může klidně jednat o dva dny.
7. suchou terasu nakonec ještě ošetříme olejem, který ji bude chránit před nepřízní počasí.


  1. Pros says:

    Terasu mám zastřešenou, takže jen zametám listí a občas přejedu hadrem, ovšem ten olej, to je zlepšovák, vyzkouším.

Comments are closed.